نکات مهم در انتخاب انواع پمپ استخر

یکی از مهم ترین تجهیزات استخر، پمپ تصفیه قلب هر سیستم تصفیه آب اس

 

تخر می باشد. این پمپ ها که به پمپ استخر نیز معروف هستند با مکش آب از کاسه استخر، آن را از فیلتر و سایر تجهیزات ضدعفونی کننده عبور داده و مجددا آب تصفیه شده را به کاسه استخر باز می گرداند.

قبل از ورودی هر پمپ تصفیه استخر باید لزوما صافی یا موگیر(استرینر) از جنس چدن یا پلاستیک فشرده(باکالیت) قرار گیرد تا برگ، مو و دیگر آلودگی های فیزیکی احتمالی باقی مانده در آب که ممکن است باعث از کار افتادن و یا صدمه دیدن پمپ شود را از آب در گردش سیستم حذف نماید. پمپ تصفیه استخر آب که معمولا از نوع گریز از مرکز یا سانتریفیوژ و همراه با الکتروموتور کوپل مستقیم می باشد، به منظور به حرکت درآوردن آب در سیستم تصفیه خانه استخرها مورد استفاده قرار می گیرد.

پمپ استخر

 

۳ نمونه از ویژگی مهم پمپ تصویه استخر

 1. از مهم ترین ویژگی های پمپ های تصفیه آب استخر عملکرد کم صدا (روان کار کردن)، نوع جنس بدنه یا پوسته پمپ(مقاومت در برابر خوردگی های ناشی از کلر یا مواد خورنده موجود در آب) می باشد.
 2. همچنین جنس پروانه پمپ  نیز باید از نوع مقاوم در برابر خوردگی و همچنین پدیده کاویتاسیون (استیل یا abs) ساخته شود. معمولا پمپ های استخر مانند شکل زیر به همراه استرینر مربوطه به صورت یکپارچه و آب بند ساخته و عرضه می گردند.
 3. برای انتخاب پمپ تصفیه آب مناسب هر استخر باید فاصله موتورخانه تا کاسه استخر(طول مسیر لوله کشی) و همچنین افت فشار لوازم و تجهیزاتی مانند موگیر، صافی، مبدل حرارتی (یا گرمکن)، افت فشار فیلتر و افت فشار اتصالات را در کنار حجم کاسه استخر (جهت برآورد میزان دبی یا حجم آبدهی) و تصفیه متناسب با نوع کاربری استخر، سرپوشیده یا سر باز در نظر گرفت.

محل اتصال قسمت مکش پمپ تصفیه

اتصال کف شور

تخلیه اصلی در پایین ترین نقطه استخر قرار گرفته و کف استخر به سمت آن نقطه شیب دار شده است. اکثر آلودگی های ته نشین شده در کف حوضچه از این محل تخلیه و توسط پمپ مکیده می شوند.

اتصال اسکیمر یا سرریز

اسکیمرها و سرریزها وظیفه جمع آوری آب سطح استخر را بر عهده دارند که این آب دارای مقدار قابل توجهی از آلودگی های شناور مانند چربی ها، برگ و سایر آلودگی هایی که ته نشین نمی شوند، می باشند.

پمپ استخر

اجزا پمپ تصفیه استخر

 • موتور
 • پیشران
 • موگیر

موتور

موتور استخر یک وسیله الکتریکی است که با ولتاژ ۱۱۰ یا ۲۲۰ و دور گردش rpm 3450 کار می‌کند. موتور پمپ تصفیه استخر به منظور خنک شدن و داشتن دمای معتدل با محیط بیرون تبادل هوا دارد و برای همین باید در مکانی نصب شود که اول از همه هوا در پیرامون آن وجود داشته و دوم اینکه آب استخر به درون آن نفوذ نکند.

پیشران

به قسمت انتهای شافت موتور تصفیه، پیشران متصل می‌شود. هنگامی که این پیشرانه به چرخش درمی‌آید، آب از طریق یک موگیر که در انتهای موتور (البته در سر موتور از طرف آب استخر) قرار دارد و با استفاده از لوله‌ها به فیلتر هدایت می‌کند. روی پیشرانه حفره‌های کوچکی وجود دارد که خیلی حساس هستند. در واقع اگر فشار بالای فیلتر کمی از مقدار استاندارد پایین باشد یا میزان فشار آب بازگشتی کاهش پیدا کند، پیشرانه آسیب جدی خواهد دید.

موگیر

بخش بعدی موگیر است. در واقع تفاوت پمپ استخر با دیگر پمپ‌ها در این ابزار است. در واقع آب استخر پس عبور از اسکیمر، وارد یک محفظه سبد دار به نام موگیر می‌شود که در اینجا ذرات معلق و گردوغبار ۱ تا ۲ میلیمتر گرفته می‌شود. داخل موگیر، سبدی وجود دارد که باید هر هفته حداقل دو بار مورد بررسی قرار بگیرد. اگر سبد کثیف باشد و تمامی روزنه‌های آب گرفته شود، جریان آب به درون پمپ محدود شده و پمپ استخر به جای آب، هوا را به داخل پمپاژ خواهد کرد. سبد یک ابزار حیاتی برای کارکرد بهتر پمپ است. نبود آن حتی می‌تواند به کارکرد صحیح پیشرانه آسیب جدی وارد کند.

 

فرمول محاسبه پمپ تصفیه بر اساس توان

فرمول محاسبه پمپ تصفیه آب استخر بر اساس توان

 • P = توان موتور پمپ تصفیه آب استخر(hp)
 • Q = دبی پمپ استخر (gpm)
 • H = هد دهش پمپ تصفیه استخر( ft )
 • ɣ = وزن مخصوص آب (برابر با ۱)
 • Eeff = بازده پمپ استخر که بین ۰٫۵ تا ۰٫۷ در نظر گرفته می شود.

هد(فشار) و دبی(حجم) پمپ تصفیه

 • به طور کلی جهت محاسبه مقدار هد و دبی پمپ تصفیه  می بایست به دو عامل (افت فشار و حجم آب عبوری) توجه نمود.
 • نکته: پمپ های تصفیه پس از انتخاب نوع فیلتر تصفیه و بررسی میزان افت فشار جریان آب عبوری از آن فیلتر و عوامل دیگر انتخاب می گردند.
 • عوامل موثر در انتخاب هد (فشار) پمپ تصفیه:
  • در نظر گرفتن مقدار افت فشار ایجاد شده در فیلتر تصفیه به نوع فیلتر تصفیه آب استخر (دیاتومه، کارتریجی، شنی) و همچنین جنس فیلتر تصفیه (FRP، فلزی) بستگی دارد.
  • در نظر گرفتن مقدار افت فشاری که در مسیر لوله، شیرآلات و اتصالات به وجود می آید.
 • عامل موثردر محاسبه دبی (حجم) پمپ تصفیه آب استخر:
  محاسبه دبی پمپ تصفیه آب استخر بر اساس محاسبه حجم آب لازم در گردش سیستم تصفیه که طبیعتاً معادل ظرفیت فیلتر تصفیه آب استخر می باشد، در نظر گرفته می شود.

نکاتی در مورد نصب پمپ تصفیه

 1. به عنوان یک قاعده کلی باید پمپ تصفیه حداقل به اندازه ۶ اینچ (۱۵Cm) بالاتر از کف موتورخانه (برای جلوگیری از صدمه آب بک واش فیلتر شنی و یا آب های سطحی کف موتور خانه به الکتروموتور پمپ) نصب شده و ضمناً بر روی یک سطح صلب و تراز شده، بدون لرزش قرار گیرد.
 2. پمپ تصفیه آب استخر باید به گونه ای نصب گردد که جهت سرویس و یا تعویض پمپ به تکنسین امکان دسترسی مورد نیاز را بدهد.
 3. همچنین در محل مکش و دهش پمپ استخر از شیر فلکه کشویی استفاده گردد که در صورت نیاز به تعویض و یا تعمیر بتوان پمپ را از مدار عبور آب خارج نمود.
 4. ضمنا پمپ های تصفیه آب استخر را در نزدیکی پایه فیلتر تصفیه نصب نکنید، چرا که هنگام باز کردن فیلتر به منظور تعمیر و تمیزکاری الکتروموتور پمپ تصفیه استخر در معرض ریزش آب و آسیب دیدگی قرار می گیرد.
 5. هنگام نصب به فضای بین فیلتر و پمپ استخر توجه داشته باشید. سعی کنید از به کار بردن خم ها و اتصلات با زاویه ۹۰ درجه تا حد امکان جلوگیری شود.
 6. چنانچه پمپ تصفیه آب استخر در محلی نصب شود که لازم است صدای ناشی از ارتعاشات پمپ محدود گردد، بهتر است در سراسر فونداسیون پمپ از بالشتک چوب پنبه ای و یا ارتعاش گیر صنعتی لاستیکی استفاده نمایید.
 7. پمپ های فوق باید تا حد ممکن نزدیک به کاسه استخر و در جکوزی  زیر خط سطح آب نصب گردند.
 8. همچنین نصب پمپ تصفیه استخر رزرو خصوصاً در استخرهای عمومی ضروری است.
  پمپ رزرو این امکان را فراهم می آورد که هنگام تعمیر و یا سرویس یکی از پمپ ها، گردش آب توسط پمپ دیگر بدون وقفه ادامه یابد. همچنین با استفاده از دو پمپ کل آب سیستم را می توان ظرف مدت کوتاهتری تخلیه نمود.
 9. باید در مسیر مکش کلیه پمپ های تصفیه  و جکوزی، موگیر قرار گیرد که وظیفه آن گرفتن مو، پارچه و سایر مواد خارجی معلق در آب قبل از ورود به دهانه مکش پمپ تصفیه آب استخر است. این وسیله از پیچیدن رشته های مو و پارچه به دور پروانه پمپ تصفیه  جلوگیری می نماید.
 10. موگیر یا استرینر از یک غربال سبدی شکل قابل برداشت و نظافت تشکیل شده است و باید به گونه ای نصب شده باشد که آب از سمت داخل آن عبور نماید.

توجه  صافی یا غربال باید غیر قابل خوردگی بوده و قطر سوراخ های سبد آن از یک هشتم اینچ بیشتر نباشد. همچنین مجموع مساحت این سوراخ ها باید حدود ۱۰ برابر مساحت مقطع لوله ورودی موگیر باشد.
با چنین مساحتی افت فشار کاهش یافته و طول مدت کارکرد موگیر قبل از نیاز به هر دوره نظافت افزوده می شود.

سفارش خرید و گارانتی پمپ های تصفیه

 • قیمت کلیه پمپ های تصفیه در سایت دماتجهیز به روز بوده و تخفیف های مورد نظر مصرف کنندگان در این قیمت ها لحاظ گردیده است. به طوریکه این قیمت ها نیز شامل بخش تضمین بهترین قیمت سایت دماتجهیز می باشد. (مراجعه کنید به بخش تضمین بهترین قیمت های سایت دماتجهیز)
 • در گروه پمپ های تصفیه، سایت مرجع و فروشگاهی دماتجهیز ، اطلاعات و قیمت های تضمین شده انواع مدل های پمپ های تصفیه  از برندهای معتبر ایرانی و خارجی با گارانتی اصل جهت برخورداری شما عزیزان از حس خوب خرید بهینه و هوشمند ارائه گردیده است.

پمپ تصفیه استخر

قسمت های مورد نیاز به پمپ تصفیه

یکی از پرکاربردترین دستگاه ها در تاسیسات استخر، پمپ ها هستند که جزء مهم ترین تجهیزات به شمار می روند که وظیفه جابجایی و انتقال آب استخر را بر عهده دارند. پمپ استخری، پمپ های سانتریفوژ یا همان گریز از مرکز در دو نوع یک طبقه و چند طبقه در بازار وجود دارد. پمپ­ های مورد استفاده در استخرها از نوع سانتریفوژ یک طبقه بوده و ظرفیت آن باید به گونه ای باشد که حداقل ۳ بار در شبانه روز آب کل استخر را سیرکوله(گردش برای فیلتراسیون) کند. از دیگر پمپ­ هایی که در سیستم سیرکولاسیون موتورخانه استخر از آن استفاده می­ شود می­توان به پمپ­ های خطی اشاره کرد که معمولا برای گردش آب تصفیه جکوزی از این نوع پمپ استفاده می­ شود.

در یک استخر در قسمت های زیر نیاز به پمپ می باشد:

۱- پمپ سیرکولاسیون آب تصفیه استخری

۲- پمپ سیرکولاسیون آب تصفیه جکوزی

۳- پمپ های جت جکوزی

پمپ ها بر اساس نوع استخر و نرخ تغییر آب (Turnover Rate) در آنها انتخاب می شوند. نرخ تغییر در اینجا به زمان مورد نیاز پمپ، برای تامین حجم آبی برابر با آب موجود در استخرها از طریق سیستم فیلتراسیون اطلاق می گردد. نرخ های توصیه شده تغییر، بر اساس  نوع استخر متفاوت می باشند. برای محاسبه حجم استخر بهتر است ابتدا شکل فیزیکی آن را مورد بررسی قرار داده و به بخش های کوچک تقسیم بندی نماییم تا محاسبه حجم ساده تر شود. پس از تعیین حجم استخر  باید نرخ تغییر را برای نوع استخر بدست آوریم.

 

مقالات مرتبط:

ساخت استخر

هزینه ساخت استخر کشاورزی ، هزینه ساخت استخر خانگی ، هزینه ساخت استخر، هزینه ساخت استخر در باغ ، هزینه ساخت استخر لاکچری

دیگ بخار استخر

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *