سونا بخار خانگی

مراحل ساخت سونا بخار خانگی

  • زمان کار: 20 تا 40 ساعت
  • زمان کل: 25 تا 50 ساعت
  • سطح مهارت: متوسط تا پیشرفته

هزینه ساخت سونا بخار

  • هزینه پروژه: حدود 70 میلیون تومان
مراحل ساخت سونا بخار خانگی

اگر سبک زندگی شلوغی دارید، یک سونای جدید می تواند یکی از بهترین پروژه های شما باشد که تا به حال ساخته اید. استراحت در سونا درد ماهیچه ها و استرس را تسکین می دهد و سموم را از بدن دفع می کند، همه اینها در محیط خصوصی خانه شماست. می توانید یکی از ابتدا بسازید یا یک پیش ساخته آن را  نصب کنید. این مقاله به آگاهی و تصمیم گیری شما در این زمینه کمک می کند.

ملاحظات ایمنی

با برنامه ریزی و نصب مناسب، ساخت سونا در داخل خانه کاملا بی خطر است. مکانی را بدون رطوبت انتخاب کنید. برای اطمینان از اینکه تمام سیم کشی های برق به صورت ایمن انجام می شود، یک برقکار حرفه ای برای هر گونه اقدام لازمی استخدام کنید.

هنگامی که سونا کامل شد، مطمئن شوید که تعمیر و نگهداری برنامه ریزی شده  را  به طور کامل انجام دهید. واحد گرمایش و کنترل‌ها را به‌طور مرتب از نظر علائم سوختگی، زغال‌زدگی یا تغییر رنگ بررسی کنید. استفاده را متوقف کنید و در صورت هرگونه مشکل یا سوال فوراً با سازنده تماس بگیرید. هرگز حوله یا لباس را داخل سونا نگذارید.

سوناهای فضای باز نیز به  ملاحظات ایمنی در طول برنامه ریزی و راه اندازی نیاز دارند. در مکانی ساخته شود که از آب و هوای نامناسب محافظت شود. از یک پایه محکم و صاف استفاده کنید. زهکشی خوب برای سونای بخار بسیار مهم است.

عواملی که قبل از ساخت سونا باید در نظر گرفت.

مکان، اندازه و چیدمان را برنامه ریزی کنید

یک مکان در فضای باز باید تراز باشد، با فضای کافی برای حداقل یک جعبه شش فوت در شش فوت، ارتفاع هفت فوت. در داخل خانه، یک حمام بزرگ یا فضای زیرزمین بدون استفاده می تواند مناسب باشد. در نهایت، اندازه باید بر اساس تعداد کاربران تعیین شود، با حدود دو فوت فضای نیمکت داخلی برای هر کاربر.

استفاده از المان های پیش ساخته

خرید و ساخت کیت سونا بسیار ساده تر از برنامه ریزی و ساخت آن از ابتدا است. با یک کیت، می توانید یک فضای داخلی را تبدیل کنید یا یک مدل مستقل از پیش ساخته شده را در فضای باز راه اندازی کنید.

در مورد منبع گرما تصمیم بگیرید

برای گرم کردن سونا می توانید از چوب، برق یا گاز استفاده کنید. الکتریسیته انعطاف پذیرترین و راحت ترین روش برای داخل خانه است، به خصوص زمانی که از آن برای تامین حرارت مادون قرمز استفاده می شود. گاز نیز سریع و کارآمد است. چوب سوخت سنتی برای سوناهای فضای باز و خارج از محیط داخلی است، اما برای گرم کردن فضا بسیار بیشتر طول می کشد و در طول استفاده سونا نیاز به توجه بیشتری دارد.

متریال را انتخاب کنید

هنگام ساختن از ابتدا، چوب نرم انعطاف پذیری را انتخاب کنید که در برابر تاب خوردگی و آسیب رطوبت مقاوم باشد. سرو محبوب ترین انتخاب است. گزینه های خوب دیگر عبارتند از صنوبر، چوب باس، کاج و شوکران. کف می تواند بتنی، کاشی یا چوبی باشد. برای پوشش دیوارها و سقف از عایق فایبرگلاس و مانع بخار آلومینیومی استفاده کنید.

اضافه کردن ویژگی های شخصی

یکی از مزایای ساختن از ابتدا این است که فرصت شخصی سازی سونا را فراهم می کند. شامل پنجره های شیشه ای دو جداره (نه خیلی نزدیک به گرما)، طراحی یک نیمکت منحصر به فرد. فضاهای مجاور داخل حمام، زیرزمین یا منظره را فراموش نکنید.

مراحل ساخت

راه های مختلفی برای ساخت سونا وجود دارد، از تبدیل فضای داخلی با کیت آماده گرفته تا ساخت سونای سفارشی از پایه.

1. فضا را آماده کنید

اگر می‌خواهید یک فضای نشیمن موجود را به سونا تبدیل کنید، با جدا کردن آن به دیوارهای خالی و تیرچه‌های سقفی شروع کنید و دیوارهای جدیدی را که لازم است مشخص کنید. دهانه ناهموار درب سونا باید 24 در 82 اینچ باشد. کف باید غیر قابل نفوذ باشد، مانند کاشی، سیمان یا وینیل. اگر کف تخته سه لا است، آن را با کفپوش کاشی یا موارد مشابه محافظت کنید.

2. سیم برای روشنایی

فضای سونا را برای چراغ داخلی، کلید چراغ، مجرای سیم بخاری سونا و کنترل های بیرونی سیم کشی کنید. اگر بخاری گازی انتخاب کرده اید، لوله گاز را نصب کنید. برای کمک فنی، با یک برقکار برای کمک در سیم کشی، یا یک لوله کش برای راه اندازی خط گاز تماس بگیرید.

3. عایق را نصب کنید

دیوارهای داخلی را با R-11 و دیوارهای خارجی را با عایق فایبرگلاس R-19 عایق کنید. مطمئن شوید که عایق را با عرض مناسب، 16 یا 24 اینچ، بر اساس فاصله گل میخ خریداری کنید.

4. Vapor Barrier را نصب کنید

مانع نفوذ بخار فویل منگنه به دیوارها و سقف داخل سونا شوید. درزها را حداقل سه اینچ همپوشانی کنید.

5. Paneling را نصب کنید

از یک طرف سقف شروع کنید، پوشش را با زاویه قائم به تیرچه های سقف میخ کنید. کل سقف را بپوشانید و در صورت نیاز یک سوراخ برای لایت باکس ایجاد کنید. سپس تخته های دیوار زبانه و شیار را به صورت افقی نصب کنید و از پایین دیوارها شروع کنید. زبان ها باید به سمت بالا و شیارها به سمت پایین باشند. تخته های پانل را در ردیف های کامل نصب کنید و هر ردیف چهارم تخته را بررسی کنید. برای قرار دادن اتصالات الکتریکی در صورت نیاز، سوراخ ها را برش دهید.

6. بخاری سونا را نصب کنید

دستورالعمل های سازنده را برای نصب بخاری مطالعه کنید. به طور معمول آنها به مقداری فاصله از کف و دیوارها نیاز دارند و سخت افزار نصب نیز شامل می شود. از برقکار خود بخواهید بخاری را به منبع برق وصل کند .

7. سنگ بخاری سونا را اضافه کنید

سونا برای کمک به یکنواخت کردن گرما و ایجاد بخار از سنگ استفاده می کند. سنگ های سونا خود را بشویید تا ذرات گرد و غبار کثیف سوز را از بین ببرید، قبل از اینکه آنها را در اطراف  بخاری قرار دهید. گریل بخاری سونا را در بالای بخاری محکم کنید.

8. نیمکت های سونا را تنظیم کنید

نیمکت های سونا را جمع کنید.پیش ساخته  ها معمولاً با یک نیمکت بالا و یک نیمکت پایین طراحی می شوند. نیمکت ها معمولاً 18 اینچ عمق یا بیشتر عمق دارند. اگر نیمکت های خود را سفارشی می سازید، حداقل از الوار 2 در 2 برای تکیه گاه ها و الوار 1 در 4 برای رویه ها استفاده کنید. در صورت تمایل، این زمان برای نصب نورپردازی نیمکت نیز مناسب است.

9. درب سونا را نصب کنید

 قبل از اینکه همه چیز را در جای خود محکم کنید، مطمئن شوید که نمای یکنواخت است و تمام شکاف های هوا بسته شده اند. سپس دستگیره در را نصب کنید.

10. تنظیم زوایای داخلی

زوایای داخلی سونا را تزئین کنید. لوازم جانبی دیگری مانند نرده و پشتی را نیز می توان در این زمان اضافه کرد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *