سونا-زعفرانیه

ساخت سونا خشک

ساخت سونا خشک

با توجه به ظرافت ها و حساسیت های مورد نیاز آن، نیاز به یک گروه حرفه ای، دقیق و کاربلد و باتجربه دارد. ساخت سونا خشک مراحل خاصی دارد که در تمامی این مراحل باید نکاتی به عنوان کلیت رعایت شود تا شرایط مورد نظر سونا خشک در منزل، محل کار و یا مکان مورد نظر شما کاملا کم رطوبت و با دمای بالا ایجاد شود. برای دانستن نکاتی درباره ساخت سونا خشک و همچنین نحوه ارتباط با مجریان ممتاز، با ما همراه باشید. برای ساخت سونا خشک و طراحی سونا خشک به نکات و موارد مهم زیر توجه نمائید.

ساخت سونا خشک

 

نکات لازم توجه در ساخت سونا خشک

 • به طور کلی باید بدانید که در ایجاد سونا خشک بر خلاف سونای بخار، رطوبت بسیار پایین است و همین باعث می شود تا بدن انسان دمای بالای محیط سونا را تحمل کند. پس در طراحی سونا خشک  در هر مرحله باید این دو نکته مد نظر باشد که عایق کاری و سایر مراحل طوری صورت بگیرد که رطوبت بسیار پایین و دما بالا باشد.
 • رنگ چوب به کار رفته در محیط سونا، باید متفاوت با رنگ چوب های معمولی باشد. زیرا استفاده از رنگ معمولی با توجه به شرایط هوایی سونا، می تواند باعث ایجاد بیماری های پوستی و حتی سرطان گردد. پس در سونا از رنگ چوب های خاص استفاده می شود.
 • بهتر است جهت عایق کاری بهتر و مصرف چوب کمتر از اتاقک سیمانی استفاده شود. ساخت یک اتاقک سیمانی می تواند هم از جهت عایق کاری و هم از بعد هزینه ای برای شما مفید باشد. مراحل اجرای چوب کاری، بعد از از اتاقک سیمانی شکل می گیرد.
 • دقت کنید که هم اتاقک سیمانی و هم اتاقک چوبی سونا خشک باید تا حد امکان و با توجه به محدودیت های طراحی و کاربردی استخر، کوچک تر ساخته شوند. این کار در جهت بهبود جوابگویی دمایی و رطوبتی سونا است و توان عایقی پروژه را بالاتر می برد.
 • چوب استفاده شده در چوبکاری سونا خشک، باید نرم و مسطح و خشک باشد. بهترین نوع چوب قابل استفاده برای اجرای سونا خشک، چوب کاج روسی است.

هزینه ساخت سونا خشک

بخش اصلی هزینه ساخت سونا خشک به چوب های آن مربوط می شود. هزینه زیادی برای ساخت آن صرف نمی شود بیشترین هزینه بعد از چوب مربوط می شود به هیتر سونا. قطعا هزینه چوب از هیتر نیز بیشتر خواهد بود.

مجری ممتاز در ایجاد سونا خشک

در این متن با یکدیگر به چند نکته مهم در ساخت سونا خشک اشاره کردیم. شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره نوع طراحی، کاتالوگ نمونه ها و سایر اطلاعات با ما در ارتباط باشید. مجموعه آبگیر با توجه به سابقه درخشان و ممتاز در زمینه اجرای پروژه های استخری، سونا خشک و بخار؛ با بهترین شرایط آمادگی اجرای تمامی انواع طرح ها را دارد. پشتیبانی آبگیر بوده و شما برای هرگونه اطلاعات می توانید با ما تماس بگیرید.

سونا خشک عبارت است از اتاق یا کلبه کوچکی که به منظور بهره گیری از هوای گرم در حالت خشک یا مرطوب مورد استفاده قرار می گیرد. بسیاری، زادگاه سونا به شکل امروزی را کشور فنلاند می دانند. به طوری که استفاده از سونا بخشی از فرهنگ مردم این کشور را تشکیل می داده است. به لحاظ واژه شناسی سونا یکی از لغات قدیمی در زبان فنلاندی است که به حمام های سنتی فنلاند اشاره دارد. البته در مناطق مختلف از واژگان مشابه و متعددی استفاده می شده است. سونا خود به دو گروه خشک و بخار تقسیم می شود. در متون فنی گاهی از دو واژه سونا و حمام بخار استفاده می شود که منظور از سونا، سونای خشک و منظور از حمام بخار همان سونای بخار است. در سونای خشک از هوای گرم و خشک برای افزایش دمای محیط و افزایش شدت تعریق بدن استفاده می شود. تعریق یکی از مکانیزم هایی است که بدن توسط آن سموم و مواد زاید را از بدن دفع می کند.

به طور کلی هوا در هر دمایی قادر است مقدار مشخصی رطوبت را در خود نگه دارد. رطوبت در واقع بخار آب موجود در هوا ست.آنچه در محاورات به عنوان رطوبت مورد استفاده قرار می گیرد در واقع رطوبت نسبی است. رطوبت نسبی عبارت است از درصد رطوبت هوا نسبت به صد درصد رطوبتی که هوا در آن دما می تواند در خود نگه دارد. میزان رطوبتی که هوا می تواند در جود نگه داری کند با دما متغیر است. هرچه هوا گرم تر باشد، رطوبت بیشتری را می تواند در خود نگه داری کند .

نگاهی به تاریخچه سونای خشک

به لحاظ تاریخی استفاده از اولین سونا به چند هزار سال قبل باز می گردد. از آن زمان تاکنون نحوه استفاده از سونا و تجهیزات مورد استفاده به این منظور تغییرات شگرفی را شاهد بوده است. از سالیان بسیار دور جوامع مختلف حمام های ویژه ای را برای افزایش تعریق مورد استفاده قرار می دادند. برای مثال، ابتدا نحوه بهره برداری از سونا به این صورت بوده که ابتدا سنگ ها را با استفاده از آتش تا دمای بالا گرم می کردند و سپس از آن ها در اتاقک های کوچک برای تولید حرارت و افزایش تعریق استفاده می کردند. بسیاری، زادگاه سونا به شکل امروزی را فنلاند می دانند. به طوری که استفاده از سونا بخشی از فرهنگ مردم این کشور را تشکیل می داده و سونا به عنوان پناهگاه امن مردم فنلاند برای رهایی از فشارهای روزانه زندگی و بازیابی احساس شادابی و طراوت روحی و جسمی مطرح بوده است. گاهی اوقات حتی از سونا برای انجام عمل جراحی سرپایی، زایمان و مانند آن نیز استفاده می کردند. چرا که به عقیده آن ها فضای داخل سونا در معرض اسید تانیک کاملا استرلیزه می شد.

ساخت سونا خشک

مردم فنلاند در داخل سونا از یک دسته ترکه های درخت غان با برگ های تازه برای ضربه زدن به پوست و تحریک آن استفاده می کردند. در اوایل قرن ۱۹ میلادی ایجاد سونا خشک به شکل خانه کوچکی از جنس الوارهای چوبی بود. در آن زمان، سونا به صورت یک فضای بسته و بدون پنجره ساخته می شد. به جز در ورود و خروج سونا تنها دریچه ای که در این محفظه در نظر گرفته می شد دریچه کوچکی در سقف برای خروج دود بود. به این ترتیب تا زمانی که سونا کاملا گرم شود حتی این دریچه سقفی نیز بسته بود. حرارت مورد نیاز با استفاده هیزم هایی که زیر سکوی سنگی قرار داشت تامین می شد. این کوره سنگی معمولا در وسط اتاق قرار می گرفت.البته به منظور افزایش ضریب اطمینان در مواقع آتش سوزی احتمالی، سونا معمولا با فاصله از ساختمان های دیگر ساخته می شد تا در صورت آتش سوزی احتمالی،خطری متوجه افراد ساکن در سایر ساختمان ها نباشد.

نحوه طراحی و ساخت سونا خشک

نخست با متخصصین آن مشورت کنید و محلی که در نظر گرفتید را بیان کنید تا متخخصان آبگیر با توجه به اصول و استانداردهای جهانی و ایرانی، نسبت به طراحی پروژه شما اقدام نمایند. تکنسین ها فاکتورهای زیادی را برای طراحی و ساخت سونا خشک استاندارد در نظر می گیرند. محل تعیین شده بر حسب ابعاد، پوشش(چوب) و گرمکن طراحی می شود و سپس افراد با تجربه شروع به اجرای تمام قواعد مهم تعیین شده می کنند و در زمان کم پروژه شما را به درستی و با دقت بالا تحویل می دهند.

ساخت سونا خشک یک نفره

به دلیل کمبود فضا در منازل، سوناها به صورت تک نفره با فضای محدود ساخته می شوند. علاوه بر جمع و جور بودن آن، هزینه احداث نیز به خاطر مصرف اندکی از مصالح کم تر می باشد. می توانید در گوشه ای از اتاق خواب و حتی تراس منزل خود نسبت به احداث آن اقدام کنید. در سونا خشک هوا به صورت گرم و خشک بوده و با افزایش دمای محیط همراه می باشد تا بدن فرد عرق کند که باعث دفع سموم و مواد زاید بدن می شود.

نصاب سونا خشک

ابتدا اتاقکی که برای سونا در نظر گرفته شده است بهتر است سیمانکاری شده و عایق بندی شده باشد تا از هدر رفت گرما جلوگیری شود و سپس توسط نصاب سونا خشک چوبکاری انجام می شود و در مراحه بعدی رنگ آمیزی و نصب هیتر سونا خشک صورت می گیرد. همه این کارها توسط متخصصان تیم آبگیر و نصاب سونا خشک به صورت حرفه ای انجام می شود.

ساخت سونا خشک خانگی

خیلی از افراد دوست ندارند در محیط های عمومی حضور داشته باشند و سونای مخصوص برای خود داشته باشند تا در کنار خانواده بتوانند از آن استفاده نمایند. برای ساخت آن نیاز به محل بزرگ و هزینه زیادی نیست. می توانید با هزینه کم به ساخت سونا خشک خانگی اقدام نمائید و در کنار دوستان و اعضای خانواد از آن لذت ببرید.

اتاق سونا

در حال حاضر اتاق سونا از چوب های نرم، صاف و هموار مانند سرو، صنوبر یا سکویا ساخته می شوند. اتاق سونا را می توان به صورت سفارشی ساخت و یا آن را به صورت پیش ساخته تهیه کرد. در انواع پیش ساخته، تمامی اجزای مورد نیاز به صورت یک مجموعه عرضه می شود و تمامی الوارهای سقف و دیوارها هر دو طرف دارای پرداخت سطح مناسب هستند. به منظور جلوگیری از نفوذ رطوبت داخل اتاق سونای خارج، این صفحات باید عایق کاری شده و مجهز به موانع بخار باشند. در سوناهای پیش ساخته درست همانند جکوزی ها یا استخرهای رو زمینی پیش ساخته، تمامی تجهیزات مورد نیاز شامل گرمکن ها، سکوهای نشستن، تجهیزات کنترل کننده و غیره به صورت آماده عرضه می شود.

برای بررسی ابعاد سونا خشک به مقاله مربوطه مراجعه کنید.

گرمکن سونا خشک

مهم ترین وسیله ای که عملکرد رضایت بخش سونا به آن بستگی دارد، گرمکن سونا است. به عبارت دیگر گرمکن سونا را می توان به هسته مرکزی تشبیه کرد که در صورت نبود آن از سونا جز اتاقک چوبی چیزی باقی نخواهد ماند. بنابراین گرمکن سونا همواره باید با بیشترین دقت و از بهترین نوع انتخاب شود. سازندگان همواره گرمکن مورد نیاز را برای ایجاد سونا خشک در طراحی سونا خشک لحاظ می کنند. در حال حاضر دو نوع اصلی گرمکن های سونا عبارتند از:

 •  گرمکن های معمولی نوع سنگی
 •  گرمکن های مادون قرمز

بنا به عقیده بسیاری از افرادی که خود را در زمینه سونا آن هم به سبک سنتی آن در کشور فنلاند صاحب نظر می دانند، تنها راه برای دستیابی به عملکرد رضایت بخش سونای خشک استفاده از گرمکن های معمولی نوع سنگی است که اتفاقا شباهت بسیار زیادی به سوناهای سنتی کشور فنلاند نیز دارند. البته گرمکن های مادون قرمز برای برخی از کاربران که صرفا خواهان یک محیط گرم و خشک با دمای متعادل تر هستند نیز مناسب است.

گرمکن های معمولی نوع سنگی

گرمکن های معمولی نوع سنگی در طرح ها و مدل های مختلفی ساخته و طراحی می شوند. در این گرمکن ها متناسب با نوع طراحی، از برق، گاز و گازوییل یا حتی چوب برای گرم کردن اتاق سونا استفاده می شود. این گرمکن ها معمولا در یک محفظه فولادی قرار گرفته و به منظور توزیع یکنواخت گرما در تمامی نقاط اتاق سونا، بر روی دیوار یا کف نصب می شوند. با روشن شدن گرمکن بستر سنگی آن تحت تاثیر گرمای تولید شده داغ می شود. این بستر سنگی سپس به صورت غیر مستقیم و به واسطه انتقال حرارت جابجایی و تعشعی، فضای داخل سونا را گرم می کند. به طور معمول برای آن که یک گرمکن به دمای کارکرد متداول برسد بین سی تا چهل و پنج دقیقه زمان لازم است. دمای متداول کارکرد این گرمکن ها معمولا بین ۶۰-۸۸ درجه سانتی گراد است.به منظور حفظ ایمنی کاربران و جلوگیری از تماس بدن آن ها با گرمکن ،معمولا دور آن را محافظت می کنند.

ساخت سونا خشک

یکی از مهم ترین مراحل طراحی سونا خشک انتخاب گرمکن مناسب برای آن است اکثر سازندگان به همراه گرمکن ها بسترهای سنگی مناسبی را نیز عرضه می کنند. البته اکثرا امکان انتخاب این بسترها به صورت دلخواه نیز وجود دارد. در هر صورت بستر سنگی گرمکن های سونا باید طوری انتخاب شود که حداکثر مقاومت مکانیکی و حداکثر ظرفیت حرارتی ممکن را داشته باشد. بهترین نوع ستگ ها برای این کاربرد سنگ های آذرین یا سنگ های آتشفشانی است. سنگ های آذرین در واقع تحت تاثیر گرمایی بسیار زیاد یا در اثر سرد شدن مواد مذاب آتش فشانی شکل گرفته اند. از این گروه سنگ ها می توان به پری دو تیت، الیوین، ولکانیت اشاره کرد.

انتخاب گرمکن سونا

انتخاب گرمکن سونا معمولا با استفاده از کاتالوگ شرکت های سازنده انجام می گیرد. به طوری که اولین مساله ای که باید روشن شود،نوع گرمکنی است که باید در اتاق سونا مورد استفاده قرار گیرد.در مرحله دوم متناسب با حجم اتاق سونا و مراجعه یه کاتلوگ شرکت سازنده گرمکن مناسبی که قابلیت تامین گرمای مورد نظر را دارد انتخاب شود.

گرمکن های مادون قرمز

گرمکن های مادون قرمز اولین بار در دهه هفتاد قرن بیستم در تجهیزات جوجه کشی مورد استفاده قرار گرفته شد. گرمکن های مادون قرمز این روزها در ایجاد سونا خشک مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع گرمکن ها معمولا بر روی دیوارها یا زیر محل نشستن کاربران نصب می شوند. در گرمکن های مادون قرمز، تشعشع آن نقش اصلی را ایفا می کند به طوری که گرما از این گرمکن ها مستقیما به بدن کاربران منتقل می شود. زمان مورد نیاز برای گرم شدن گرمکن های مادون قرمز معمولا بین ۵ تا ده دقیقه است. دمای کارکرد این گرمکن ها نیز بین ۴۳-۶۶ درجه سانتی گراد است. متخصصین این حوزه در طراحی سونا خشک از این نوع گرمکن ها نیز بر حسب نیاز و شرایط استفاده می نمایند.

 

مقالات مرتبط :

هزینه ساخت استخر ارزان

پمپ استخر

پمپ جکوزی

4 پاسخ
 1. عادل چلندری
  عادل چلندری می گوید

  سلام
  هزینه ساخت یک سونای خشک با تجهیزات خوب که برای ۴ نفر همزمان قابل استفاده باشد تقریبا چقدر است؟

  پاسخ
  • abgir.ir
   abgir.ir می گوید

   سلام و احترام . لطفا به شماره ۰۹۱۲۶۱۲۶۱۸۵ تماس و شرایط پروژه خود را اعلام بفرمایید .
   با تشکر

   پاسخ
 2. امیر
  امیر می گوید

  سلام
  یک سونای خشک کوچک برای استفاد یک یا دو نفر با ابعاد کوچک حدود هزینه ان چقدر میشود

  پاسخ

تعقیب

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *