تاسیسات استخر

تاسیسات استخر شنا

نگهداری آب تمیز و شفاف در استخرهای شنا آسان نیست –مگر اینکه تجهیزات مناسبی داشته باشید. با سیستم صحیح تصفیه آب، سیستم فیلتراسیون، پمپ استخر، کلرساز و پمپ گرمایش مناسب استخر شما مکانی امن و زیبا برای شنا خواهد بود. در این مقاله تجهیزات مناسب برای استخر ها را خواهید شناخت.

امروزه با گسترش استفاده از تفریحات آبی در مجموعه ها و پارک ها و همچنین استفاده از استخر، جکوزی و سونا به عنوان تفریح و ورزش، مشتریان زیادی را به دنبال استفاده از این سرگرمی شاد و مفرح کشانده است. تاسیسات استخر  شنا یکی از بنیادیترین موارد در ساخت استخر است.

در قدیم ساختمان استخر ها از تاسیسات ساده ای شامل لوله کشی های آب سرد ورودی ، فاضلاب و لوله های تخلیه شونده و غیره بودند.

همچنین با گسترش تکنولوژیهای تاسیساتی و فنی در ساخت واجرای استخرهای آبی، شاهد ورود تجهیزات و تاسیسات منحصر به فردی می باشیم که کلیه خواسته های شناگران در خود جای داده است.

استخرهای شنا امروزه به نحوی طراحی می گردند که آب ورودی به استخرها در دمای استاندارد می باشند به نحوی که نه شناگران احساس بد داشته باشند و نه باعث کاهش تحرک،بدنی آن ها گردد و همچنین با استفاده از تکنولوژی های مرسوم در دنیا، از حیث رعایت مسائل بهداشتی نیز با استفاده از تجهیزات مخصوص تصفیه ضدعفونی کننده آباز بار آلودگی های میکروبی  و همچنین با تصفیه مداوم آب از اسراف این نعمت خدادادی کاسته است .

سیستم های تصفیه آب استخرهای تجاری

سیستم تصفیه آب استخر تجاری برای تمیز و سالم نگه داشتن آب استخر شامل قسمت های زیر می باشد:

 • کنترل کننده خودکار تصفیه آب
 • دستگاه کلرزنی
 • پمپ ها
 • سیستم  تنظیمPH
 • سیستم UV

کنترل کننده های تصفیه آب به طور خودکار آب استخر شما را در تمام ساعات شبانه روز کنترل می کنند تا اطمینان حاصل کنند که تا حد امکان تمیز و ایمن است. 

کلریناتور وظیفه توزیع تدریجی کلر را بر عهده دارد تا آب را به روشی ایمن و موثر تمیز کند. کلر بیش از حد خطرناک است و مقدار کم آن به طور موثر آب را ضد عفونی نمی کند.

استخر شما به چیزی بیش از کلر نیاز دارد، به همین دلیل به یک پمپ اندازه گیری نیاز دارید. این قطعه از تجهیزات مایعات دیگری را در آب استخر شما پخش می کند. استخرهای تجاری به مقادیر کم و دقیقی از مواد شیمیایی نیاز دارند و یک پمپ اندازه گیری می تواند آنها را با دقت بسیار بیشتری نسبت به هر فرد دیگری پخش کند.

اگر PH استخر شما متعادل نباشد، عواقب آن می تواند قابل توجه باشد. استخر شما نه تنها به درستی ضد عفونی نمی شود، بلکه بازدیدکنندگان استخر ممکن است دچار سوزش پوست و چشم شوند. یک سیستم PH زمانی مطمئن است که PH استخر شما همیشه دقیقاً همان جایی است که باید باشد.

در نهایت، داشتن سیستم UV راه دیگری برای ایمن نگه داشتن استخرهای تجاری است. این سیستم ها محتوای شیمیایی موجود در استخر شما را کاهش می دهند و در عین حال هرگونه محصولات جانبی کلر را از بین می برند. از آنجایی که آنها همچنین پاتوژن ها را از بین می برند و نیاز به جلبک کش را از بین می برند، این سیستم ها هزینه های عملیاتی استخر را کاهش می دهند.

کلر زنی استخرهای تجاری

کلر میکروب ها را از بین می برد و استخر تجاری شما را به مکان امن تری برای شناگران تبدیل می کند. این یکی از مهمترین مواد شیمیایی تجاری استخر است، اما دریافت مقدار مناسب کلر می تواند مشکل باشد. مقدار کنترل نشده کلر می تواند برای سلامتی خطر ایجاد کند و مقادیر کمتر کلر بی اثر خواهد بود. در حالت ایده آل، سطح کلر استخرهای تجاری باید همیشه بین 1 تا 3 قسمت در میلیون باشد.

کلریناتور آب را در حالی که از سیستم فیلتراسیون به داخل استخر باز می گردد، باعث تمیز شدن آب استخر می شود تا زمانی که کلرساز مناسب را برای کار انتخاب می کنید، باید بتوانید از مصرف زیاد یا کم کلر خودداری کنید.

مانند بسیاری از انواع تجهیزات، اولین چیزی که باید در نظر بگیرید ظرفیت استخر شما است. هرچه استخر شما گالن بیشتری را در خود جای دهد، کلر مورد نیاز آن بیشتر خواهد بود. برخی از کلریناتورها برای ضدعفونی کردن استخرهایی طراحی شده اند که تنها تا 10000 گالن آب را در خود جای می دهند. سایر کلرها برای استخرهای بسیار بزرگتر که ظرفیت تا 40000 گالن دارند در نظر گرفته شده است. به ازای هر گالن آب در استخر، تقریباً 0.00013 اونس کلر نیاز دارید.

کلر زنی استخرهای تجاری می توانند به صورت آنلاین یا آفلاین باشند. انتخاب شما بستگی به این دارد که در استخر خود چه مقدار فضای دارید، زمانی که تمام تجهیزات داخل آن باشد. اگر فضای کمی دارید، می‌توانید کلرساز آفلاینی را انتخاب کنید که از طریق یک خط بای پس به لوله‌کشی شما متصل می‌شود. در غیر این صورت، اگر اتاق را در استخر تجاری خود دارید، می توانید از کلر زنی داخلی استفاده کنید که به انتهای سیستم فیلتراسیون متصل می شود. این یکی از آخرین تجهیزاتی خواهد بود که به استخر خود اضافه می کنید

سیستم های تصفیه استخرهای تجاری

یکی دیگر از تجهیزات ضروری که برای استخرهای تجاری استفاده می شود، سیستم فیلتراسیون است. مهم است که سیستم فیلتراسیون و کلرساز خود را در ارتباط با یکدیگر انتخاب کنید زیرا باید با هم هماهنگ شوند. انتخاب اندازه فیلتر مناسب برای کار، میزان نگهداری مورد نیاز استخر شما را کاهش می دهد تا در شرایط عالی بماند.

وقتی به دنبال انتخاب گزینه مناسب برای فیلترها هستید، متوجه می‌شوید که آنها بر اساس گالن در دقیقه (GPM) رتبه‌بندی می‌شوند. این تعداد گالن آبی است که فیلتر شما در هر شصت ثانیه یک بار از آن عبور می کند. مدت زمانی که طول می کشد تا فیلتر تمام آب موجود در استخر را به گردش درآورد، به عنوان نرخ گردش شناخته می شود. میزان گردش مورد نیاز استخر شما به موقعیت استخر، استانداردها و نوع استخر بستگی دارد. به عنوان مثال، معمولاً توصیه می شود که استخرهای آبگرم دارای نرخ گردش مالی 30 دقیقه باشند در حالی که استخرهای تجاری بزرگتر باید  6 ساعت باشند.

نحوه نتخاب فیلتر مناسب 

برای پیدا کردن فیلتر مناسب برای استخر خود، تعداد گالن های استخر خود را بردارید و آن را بر نرخ گردش هدف خود تقسیم کنید. سپس آن عدد را بر 60 تقسیم کنید. به عنوان مثال، اگر یک استخر 36000 گالن دارید و می خواهید آب هر شش ساعت یکبار برگردد، 36000 را بر شش تقسیم می کنید تا به 6000 برسید. تقسیم 6000 بر 60 می شود 100، یعنی شما به دنبال فیلتری هستید که خروجی 100 GPM داشته باشد. با این حال، توصیه می شود که یک سیستم تصفیه استخر تجاری بزرگ را انتخاب کنید تا استخر شما حتی کارآمدتر کار کند.

انواع سیستم های تصفیه استخرهای شنای تجاری

گزینه های اصلی برای سیستم های فیلتراسیون فیلترهای شنی، فیلترهای پرلیت و فیلترهای کارتریج هستند. همانطور که  انتظار دارید، فیلترهای شنی از ماسه به عنوان عامل فیلتر استفاده می کنند. آنها محبوب ترین گزینه هستند زیرا به حداقل نگهداری نیاز دارند. آنها همچنین طولانی مدت و مقرون به صرفه هستند.

فیلترهای پرلیت از پرلیت استفاده می کنند که یک سنگ آتشفشانی سیلیسی طبیعی برای محیط فیلتر است. برخی از فیلترها می توانند تا 99.9٪ از انگل های کریپتوسپوریدیوم را تنها در یک دفعه از بین ببرند در حالی که چرخه های فیلتر تا 30٪ طولانی تر می شوند! احتمال گرفتگی این فیلترها نیز بسیار کم است. یکی دیگر از مزایای این نوع فیلتر مصرف کم آب است. شما نیازی به شستشوی معکوس ندارید، که شامل معکوس کردن جریان آب از طریق فیلتر شما می شود و جریان آب را به فاضلاب هدایت می کند (معمولاً 8 دقیقه از سرعت جریان فیلتر است).

در نهایت، فیلترهای کارتریجی وجود دارد که قابل تعویض هستند، مقدار کمی آب مصرف می کنند و نیازی به شستشوی معکوس ندارند.

پمپ های استخر تجاری

پمپ استخر نقش مهمی در فیلتراسیون دارد زیرا آب را در حرکت نگه می دارد. هنگامی که به گزینه های پمپ استخر نگاه می کنید، باید سیستم فیلتراسیون و شستشوی معکوس خود را در نظر بگیرید. برخی از استخرها با استفاده از یک سیستم دوگانه با دو پمپ کار می کنند که هر کدام با ظرفیت 50 درصد کار می کنند.

در بیشتر موارد، پمپ استخر شما باید دارای رتبه GPM باشد که تقریباً مشابه فیلتر شما یا کمی پایین‌تر است. اگر بخواهید پمپی با GPM بالاتر از فیلتر خود انتخاب کنید، جریان آب استخر شما به اندازه کافی کارآمد نخواهد بود و هم پمپ و هم فیلتر  بیش از حد کار می کنند.

اگر پمپی با اندازه مناسب برای استخر خود دریافت نکنید، سلامت و ایمنی مشتریان خود را به خطر خواهید انداخت. شما همچنین مممکن است رشد جلبک داشته باشید.

 

تاسیسات استخر شنا

تاسیسات استخر  شنا بنا به کاربرد و محل استفاده آن ها متفاوت است اما در اکثر استخر ها برای سیستم  تاسیسات آن از موتورخانه استفاده می کنند .

استخر ها اگر به صورت سرپوشیده و یا سرباز باشند نحوه استقرار و تجهیز موتورخانه آن ها متفاوت است. در استخر های سرباز نیاز به سرمایش وگرمایش محیط نمی باشد و تنها تصفیه و گرمایش آب نیازمند سیستم های تاسیساتی است. این در حالی است که در استخر های سرپوشیده و در پارک های آبی سرپوشیده سیستم های سرمایش وگرمایش  مناسب باید برای استخر انتخاب گردد و در موتورخانه استخر قرار گیرد.

در صورت سرپوشیده بودن استخر های شنا نیاز به تهویه سالن، وجود دارد. سالن مورد استفاده باید در درجه حرارت مناسب و رطوبت مطلوب باشد. برای تامین این درجه حرارت باید از وسایل سرمایشی و گرمایشی استفاده کرد.

مقدمه طراحی موتورخانه استخر شنا

تجهیزات موتورخانه یک استخر شنا

 1. مقدمه استخر
 2. گرمایش استخر
 3. فیلتراسیون استخر
 4. سیستم پمپاژ
 5. طراحی موتورخانه استخر

با پیشرفت هایی که در چند سال اخیر حاصل شده است، شیوه ها و مفاهیم طراحی استخرها تغییر پیدا کرده و ویژگی های جدیدی به آنها اضافه شده است. طرح های جدید با توجه به توصیه های مشاوران استخرسازی درباره چیدمان، استقرار و شکل استخر تهیه می شوند. مهندسان تاسیسات نیز باید مطابقت داشتن کلیه تجهیزات استخر را با مقتضیات جریان و فیلتراسیون آن مورد بررسی قررار داده و تایید کنند. البته ملاحظات دیگری چون سیستم های الکتریکی، نوع پمپ ها، نوع فیلترها و شیمی آب نیز وجود دارند.

سازندگان استخرها باید بخوبی با تجهیزات مورد استفاده در استخرها، رنگها و پرداختهای سطوح، شیمی آب، پمپاژ مکانیکی،

فیلتراسیون،سیستمهای گرمایش و الکتریکی آشنایی داشته باشند.

استخر شنا (موتورخانه  استخر شنا)

استخر های شنا برای کاربری های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرند که بنا بر کاربری آن، دارای قسمت­های متفاوتی می باشند. یک استخر عمومی، دارای بخش هایی است که در زیر به آن اشاره می کنیم:

 1. سالن استخر
 2. استخر شنا
 3. جکوزی
 4. سونا بخار
 5. سونا خشک
 6. حوضچه آب سرد
 7. ورودی
 8. رخت کن
 9. دوش ها
 10. دستشویی ها

برای عملکرد بهینه ی این بخش ها نیاز به یک سیستم تاسیساتی یکپارچه است تا بتواند محیطی مناسب را برای شناگران تامین کند. برای برآورد این نیاز، تاسیسات یکپارچه ای را در فضایی به نام موتورخانه استخر تعبیه می کنند.

موتورخانه های معمولی استخر دارای تجهیزات زیر می باشند:

 • دیگ آبگرم
 • دیگ بخار
 • سختی گیر
 • فیلتر شنی
 • مبدل حرارتی
 • منبع کویل دار
 • موگیر
 • پمپ
 • شیر آلات و اتصالات

طراحی موتورخانه استخر شامل ۳ بخش کلی می باشد.

 • بخش اول واحد گرمایش
 • بخش دوم تصفیه آب
 • بخش سوم پمپاژ

برای بررسی موتورخانه ی یک استخر لازم است تا تک تک واحد های استخر به صورت مجزا مورد بررسی قرار گیرند تا تمامی تجهیزات مورد نیاز برای ایجاد آسایش شناگران مشخص شود.

 

 

تاسیسات سالن استخر

استخر ها به دو صورت سرباز و سرپوشیده مورد استفاده قرار می گیرند.

در صورت سرپوشیده بودن استخر های شنا نیاز به تهویه سالن، وجود دارد. سالن مورد استفاده باید در درجه حرارت مناسب و  رطوبت مطلوب باشد. برای تامین این درجه حرارت باید از وسایل سرمایشی و گرمایشی استفاده کرد که در این کتابچه به بررسی این مسائل نمی پردازیم و تنها به نوع سیستم تامین کننده این حرارت و رطوبت اشاره خواهد شد.

در استخر های سرباز، نیاز به تهویه محیط وجود ندارد و تنها آب استخر باید از لحاظ تمیزی و درجه حرارت مورد بررسی قرار بگیرد.

تاسیسات جکوزی

جکوزی در دمای مطلوب بین ۳۶ تا ۴۲ درجه کار می کند و باید آبی تمیز داشته باشد. برای تامین این شرایط نیاز به تاسیساتی است که در زیر نمای شماتیک این سیستم نشان داده می شود. جکوزی ها دارای سیستم های جت پمپ هستند تا با فشار آب و برخورد آن به بدن شناور، آب درمانی جکوزی تکمیل گردد

تاسیسات سونای بخار

برای بهره برداری مناسب از سونای بخار، باید رطوبت نسبی تا ۹۹ درصد را برای آن فراهم کرد. برای ایجاد این شرایط لازم است تا با استفاده از تاسیسات باید این محیط را برای استفاده مهیا کرد.

حوضچه آب سرد استخر

برای استفاده از سونای خشک نیاز به نصب تاسیسات در موتورخانه نمی باشد و در این قسمت به بررسی آن نمی­پردازیم.

حوضچه آب سرد

برخی از پزشکان، فواید بسیار زیادی را برای استفاده از حوضچه های آب سرد بر می شمرند. برای عملکرد صحیح حوضچه های آب سرد، می توان راه های مختلفی را انتخاب نمود. در بعضی از استخر ها از سیستم های سرمایش مانند چیلر کمک می گیرند تا درجه حرارت این حوضچه را پایین نگاه دارند.

ورودی و رخت کن

در سالن ورودی و رختکن یک استخر، باید با تهویه مناسب و استفاده از سیستم های سرمایشی و گرمایشی، محیطی آرام را برای شناگر ایجاد کرد.

برای طراحی تاسیسات این دو قسمت مشابه کتاب های طراحی تهویه مطبوع همچون کتاب کریر عمل می کنیم.

دوش ها و دست شویی ها

آب بهداشتی مناسبی که برای دست شویی و دوش ها مورد نیاز است باید در درجه حرارت مناسب در اختیار شناگران قرار گیرد که برای تامین این آب باید از تاسیساتی همچون نمای شماتیک زیر استفاده کرد. در این نما نحوه سیرکولاسیون آب و تجهیزات مورد استفاده برای گرمایش این آب نشان داده شده است.

حال پس از بررسی اجمالی بخش های مختلف استخر و تاسیسات مورد استفاده برای آن ها، به محاسبات سیستم های تاسیساتی برای استخر شنا می پردازیم.

بویلر آبگرم استخر

برای تامین گرمای مورد نیاز استخر از یک یا چند دستگاه بویلر در کنار یکدیگر استفاده می کنیم.

بویلر ها یا همان دیگ های آبگرم دارای دسته بندی های مختلفی هستند از جمله:

 • دیگ های چدنی
 • دیگ های فولادی

باید ذکر کرد از جمله مزیت های استفاده از دیگ فولادی نسبت به دیگ­های چدنی، این است که دیگ­های فولادی توان تحمل فشار بالاتری را داشته و در صورت بروز تنش­ های حرارتی در فشار­های پایین­تر، مقاومت بالاتری را دارا هستند، که این موضوع برای تامین امنیت محیط بسیار حائز اهمیت می­باشد.

منبع کویل دار در استخر

متداول­ترین روش برای تولید آبگرم بهداشتی مصرفی و ذخیره این آب، استفاده از منابع کویل­دار می‌باشد. در این نوع منابع، آب گرم یا بخار تهیه شده توسط بویلر، داخل یک کویل حرارتی که معمولا از چند شاخه لوله رفت و برگشتی که از جنس مس می‌باشد گردش نموده و پس از تبادل حرارت با دیوار لوله های مسی از کویل خارج می‌گردد. تبادل حرارت انجام شده باعث گرم شدن لوله مسی و در نهایت گرم شدن آب سرد خارج لوله که آنرا احاطه کرده است می‌شود. جنس منبع از ورق گالوانیزه می باشد اما در صورت استفاده از ورق سیاه (فشارهای بالاتر) داخل منابع را با پوشش اپوکسی می­پوشانند. ضخامت ورق فولادی بکار رفته در منابع نیز بر حسب فشار کاری دستگاه، دمای کاری و ضریب خورندگی آب بر اساس استاندارد مخازن تحت فشار محاسبه می‌شود. این مخازن در دو نوع عمودی و افقی بر حسب محل نصب آنها بکار گرفته می‌شود.

برتری منابع کویل دار نسبت به دیگر دستگاههای تولید کننده آبگرم بهداشتی نظیر منابع دو جداره این است که فقط از یک بدنه استفاده شده و پس از بروز اشکالاتی مانند ترکیدگی و یا رسوب گرفتگی کاملا قابل تعمیر می‌باشند. ضمنا بخاطر وجود منبع اصلیانتقال حرارت (کویل) در داخل منبع، افت حرارتی آن بسیار کم می‌باشد.

مبدل حرارتی در استخر

برای محاسبه و تعیین اندازه مبدل حرارتی استخر و جکوزی روشهای متعددی وجود دارد، مبدل حرارتی برای استخر باید بتواند در زمان راه اندازی، آب استخر را به درجه حرارت مناسب رسانده و همچنین در حین کار استخر افت های حرارتی را جبران کند

دو نوع رایج مبدل های حرارتی مورد استفاده در استخر ها به شرح زیر است:

 • مبدل های پوسته لوله ای
 • مبدل های صفحه ای

پمپاژ آب استخر

یکی از پرکاربردترین دستگاهها در تاسیسات،پمپ ­ها هستند که وظیفه جابجایی و انتقال آب را بر عهده دارند. پمپ ­های سانتریفوژ یا همان گریز از مرکز در دو نوع یک طبقه و چند طبقه در بازار وجود دارد. پمپ­ های مورد استفاده در استخرها از نوع سانتریفوژ یک طبقه بوده و ظرفیت آن باید به گونه ای باشد که حداقل ۳ بار در شبانه روز آب کل استخر را سیرکوله (گردش برای فیلتراسیون) کند. از دیگر پمپ­ هایی که در سیستم سیرکولاسیون موتورخانه استخر از آن استفاده می­ شود می­ توان به پمپ ­های خطی اشاره کرد که معمولا برای گردش آب تصفیه جکوزی از این نوع پمپ استفاده می­ شود.

در یک استخر در قسمت های زیر نیاز به پمپ می باشد:

 

مقالات مرتبط :

 

ساخت استخر کشاورزی، ساخت استخر، مشاوره ساخت استخر

هزینه ساخت استخر

پمپ استخر

دیگ بخار استخر

ساخت سونا خشک، سونا خشک خانگی

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *