مزایا ئ معایب استخر های پیش ساخته

استخر پیش ساخته چیست؟ انواع، مزایا، معایب

آیا به خرید یک استخر شنای داخلی فکر می کنید اما دوست ندارید نصب آن زیاد طول بکشد؟ ما تولید کنندگان استخرهای فایبر گلاس و کارشناسان استخرهای داخلی هستیم و می دانیم که ساخت استخرها ممکن است ماه ها طول بکشد. تکمیل استخرهای بتنی حتی می تواند تا نیم سال طول بکشد.

اما اگر بتوانید استخری درون زمینی را سریعتر و بدون سروصدا یا آشفتگی زیاد بسازید، به هدف خود می رسید.

اگر این یک سناریوی ایده آل به نظر می رسد، یک استخر پیش ساخته ممکن است همان چیزی باشد که به دنبال آن هستید.

این مقاله به بررسی چیستی استخر پیش ساخته و مقایسه دو نوع اصلی استخر پیش ساخته می پردازد: استخرهای بتنی پیش ساخته و استخرهای فایبرگلاس. در پایان، باید درک کاملی از تفاوت این استخرها و اینکه آیا استخر بتنی پیش ساخته یا استخر فایبر گلاس برای شما مناسب است، داشته باشید.

استخر پیش ساخته چیست؟

استخر پیش ساخته یک استخر شنای زیرزمینی یا روی زمین است که به طور کامل در یک تاسیسات ساخته می شود و سپس برای نصب به خانه شما ارسال می شود. این استخرها معمولاً بسیار سریعتر از استخرهایی که باید در محل ساخته شوند مانند استخرهای شاتکریت و استخرهای آستر وینیل نصب می شوند. دو نوع برتر استخرهای پیش ساخته دائمی استخرهای فایبرگلاس و استخرهای بتنی پیش ساخته هستند، بنابراین بیایید آنها را با جزئیات بیشتری بررسی کنیم.

استخر بتنی پیش ساخته چیست؟

استخر بتنی پیش ساخته یک استخر بتنی است که با استفاده از قالب در یک کارخانه تولیدی ساخته می شود یا “ریخته گری” می شود. به بیان ساده، این کار بسیار شبیه ساختن یک کاسه بتونی یا کاشت در خانه است، ولی در مقیاس بسیار بزرگتر. پس از ریختن بتن و خشک شدن کامل، برای نصب به محل حمل می شود.

این روش ساخت استخر جدید نیست، اما برای شما بسیار راحت تر است. در واقع، این سبک از استخرهای بتنی حداقل از دهه 1940 وجود داشته است.

چرا استخرهای بتنی پیش ساخته کوچکتر هستند؟

از آنجا که این استخرهای بتنی باید حمل شوند و در جای خود با جرثقیل حمل شوند، درست مانند یک استخر فایبر گلاس، نمی توانند خیلی بیشتر از 40 فوت یا بیشتر از 16 فوت عرض داشته باشند. اکثر حوضچه های بتنی پیش ساخته کوچکتر هستند و حدود 15 فوت عرض و 35 فوت طول دارند. ممکن است متوجه شوید که بسیاری از آنها بسیار فشرده و در حدود 12 فوت طول و 8 فوت عرض دارند. این استخرها معمولاً عمقی بین 4 تا 6 فوت دارند که آنها را به استخرهای واقعی تبدیل می کند.

گاهی اوقات، استخرهای بتنی پیش ساخته با استفاده از پانل های دیواری بتنی پیش ساخته ساخته می شوند، که در محل مونتاژ می شوند نه اینکه پوسته به عنوان یک ساختار استخر یکپارچه وارد شود. این روش همچنین ممکن است نیاز به ریختن بتن اضافی برای تکمیل استخر داشته باشد، به این معنی که 100٪ پیش ساخته نیست.

نصب استخر بتنی پیش ساخته

استخرهای بتنی پیش ساخته را می توان در زمین، روی زمین یا نیمه زیر زمین نصب کرد، به این معنی که می توانند استخرهایی با لبه های محو شونده نیز باشند. آنها ممکن است بر روی خاک داخل زمین یا بالای زمین نصب شوند، یا ممکن است برای پایداری بیشتر روی یک سکوی بتنی از قبل ریخته شده قرار گیرند.

مشکلات استخر بتنی استخر

استخرهای بتنی پیش ساخته معمولاً در اشکال ساده مانند مستطیل، مربع و دایره یافت می شوند.  اما استخرهای بتنی پیش ساخته عمدتاً در طرح های مستطیلی ساخته می شوند.

استخر بتنی پیش ساخته در مقابل استخر بتن ریخته شده در محل

استخر پیش ساخته را نباید با استخر بتنی ریخته گری در محل اشتباه گرفت. یک استخر بتنی ریخته‌شده در محل با قالب‌هایی ساخته می‌شود که در محل نصب می‌شوند. سپس بتن بین یا درون قالب ها ریخته می شود تا شکل استخر مورد نظر ایجاد شود. استخرهای ریخته‌گری در محل اغلب گران‌تر از استخرهای سنتی شاتکریت و گنیت هستند، اما بتن بسیار یکنواخت‌تری مانند استخر پیش‌ساخته ارائه می‌دهند و زیبایی بیشتری دارند.

مزایای استخر بتنی پیش ساخته چیست؟

استخرهای بتنی پیش ساخته دارای مزایای واضحی در مقایسه با استخرهای بتنی سنتی هستند. در اینجا مهمترین مزایا و معایب استخر بتنی پیش ساخته است که باید در مورد آنها بدانید:

نصب سریعتر: استخرهای بتنی پیش ساخته را می توان در عرض چند هفته نصب کرد، در حالی که ساخت استخرهای بتنی سنتی 3 تا 6 ماه طول می کشد.
صدای کمتر: ماشین های شاتکریت بلند هستند و کل فرآیند ساخت یک استخر بتنی طولانی، پر سر و صدا و نامرتب است. نصب استخر بتنی پیش ساخته بسیاری از این معایب ناخوشایند را از بین می برد.
ممکن است ارزان‌تر باشد: استخرهای بتنی پیش‌ساخته به دلیل محدودیت‌های اندازه حمل و نقل کوچک‌تر هستند، اما زمان نصب کوتاه‌تر همراه با اندازه استخر کوچک‌تر معمولاً به معنای هزینه کمتر است.
گزینه های نصب متعدد: استخرهای بتنی پیش ساخته را می توان به راحتی در داخل زمین، روی زمین یا نیمه زیرزمینی بسته به ترجیحات شما نصب کرد.

 

معایب استخر های پیش ساخته

اندازه کوچکتر: مانند استخرهای فایبرگلاس، استخرهای بتنی پیش ساخته نمی توانند بسیار بزرگتر از 16 فوت عرض و 40 فوت طول داشته باشند. بسیاری از استخرهای بتنی پیش ساخته ممکن است بزرگتر از 8 فوت در 15 فوت نباشند.
نگهداری بالا: استخرهای بتنی به لطف سطح گچ متخلخل، پرمخاطب ترین استخرهای شنا هستند. نگهداری سطوح استخر کاشی کمی ساده تر است، اما بسیار گران است.
مستعد ترک: بتن مستعد ترک خوردن است، بنابراین احتمالاً  در طول زمان ترک های ساختاری ایجاد می کند.
هزینه های بالا در طول عمر: استخرهای بتنی به دلیل استفاده بیشتر از مواد شیمیایی، نیاز به تمیز کردن گسترده تر و هزینه های بازسازی مجدد، در طول زمان هزینه بیشتری دارند.
گزینه های کمتر: استخرهای بتنی پیش ساخته معمولا مستطیل، مربع یا دایره هستند. ممکن است چند طرح آزاد وجود داشته باشد، اما گزینه های شما در مقایسه با اشکال بی نهایتی که می توانید برای یک استخر شاتکریت یا گانیت سفارشی ایجاد کنید، بسیار محدودتر خواهد بود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *