صفر تا صد طراحی و ساخت استخر

یکی از محبوب ترین اقدامات جنبی ساخت و ساز خصوصا در پروژه ساخت ویلاهای شخصی و یا احداث شهرک های تفریحی، طراحی و ساخت استخر می باشد. امروزه به دلیل محبوبیت ورزش های آبی همچون شنا و واترپلو و نیز گسترش مصارف آب درمانی، انگیزه اقشار مختلف جامعه برای مراجعه به استخر های آب سرد یا گرم و یا مراکز ورزش های آبی بیش از پیش افزایش یافته است.

از سوی دیگر، شنا یکی از تفریحات سالم و در عین حال بسیار لذت بخش به شمار می آید. خصوصا اگر افراد به دنبال تجربه شنا های دسته جمعی در کنار خانواده و یا دوستان و آشنایان خود باشند، طراحی و ساخت استخر شخصی در خانه ها و ویلا ها یکی از گزینه های بسیار جذاب است که می تواند در حین و یا بعد از عملیات ساخت و ساز، اجرایی شود.

شرکت آبگیر متشکل از تیم های تخصصی مشاوره استخر، طراحی استخر، ساخت سازه استخر و تیم قدرتمند پشتیبانی، انتخابی مطمئن و به صرفه برای بنای یک استخر شخصی و یا عمومی شیک و کاربردی می باشد.

این شرکت با سابقه بیش از بیست سال فعالیت مستمر در زمینه ساخت و طراحی استخر در انواع گوناگون، با بهره گیری از نیروی مجرب و کارآزموده و نیز استفاده از بهترین متریال موجود در بازار و تجهیزات استخر با بهترین کیفیت، به اجرای پروژه در تمامی نقاط کشور می پردازد.

در ادامه به بیان خلاصه ای از روند طراحی و ساخت استخر های رایج بتنی در شرکت آبگیر می پردازیم.

مراحل طراحی و ساخت استخر

اولین و اساسی ترین مرحله از مراحل طراحی و ساخت استخر، تعیین نقشه و دیزاین با توجه به فضا و بودجه موجود می باشد. شکل هندسی استخر، عمق استخر، رنگ و تزیینات، حاشیه استخر، استفاده از آب نما های مختلف و یا به کار بردن وسایل تفریحی مانند سرسره و سکوی پرش، از جمله مواردی هستند که باید در نقشه و طراحی استخر تبیین شوند.

بیان این نکته ضروری است که شرکت آبگیر با در دست داشتن تیم مشاوره استخر کارآمد، سعی در پیش بینی هزینه ها و قرار دادن اطلاعات دقیق و به روز در مورد قیمت متریال و تجهیزات استخر، در اختیار مشتری می کند تا مشتری ضمن محاسبه بودجه مورد نیاز، امکانات و نوع استخر را با توجه به هزینه ها انتخاب کند.

قدم بعدی پس از اتمام طراحی استخر، عملیات خاکبرداری و شروع با ساخت سازه استخر می باشد. پس از خاک برداری نیز نوبت به مسطح کردن سطح زمین و پایه ریزی کف استخر می رسد.

عوامل اجرایی تخصصی از قبیل لوله کش و برق کار در ادامه وارد کار می شوند. روند لوله کشی و برق کاری از جمله مراحل ساخت استخر است که باید بسیار با دقت و ظرافت انجام شود. همچنین استفاده از تجهیزات با کیفیت و پر دوام در این موارد بسیار حائز اهمیت است.

پس از اتمام لوله کشی و برق کاری، نوبت به احداث دیواره و کف استخر می رسد. این عملیات در ساخت استخر های بتنی، با ماده اولیه بلوک های سیمانی و ذغالی انجام می شود. مشاوره استخر در انتخاب نوع متریال با توجه به موقعیت مکانی استخر و یا جنس یاک و سایر فاکتور ها، تاثیر بسزایی در کیفیت و ماندگاری سازه استخر دارد.

آماتوربندی و استحکام سازه استخر

مرحله اصلی ساخت استخر و تضمین کیفیت و ماندگاری آن، تا حد زیادی وابسته با آماتوربندی استخر است. آماتوربندی استخر کاری تخصصی می باشد و نیازمند دقت و نظارت مستمر است چرا که تمام فشار و بار وارد آمده از طرف آب، به کف و دیواره ها وارد می شود. در این شرایط مقاومت سازه استخر و پی آن را آماتور ها بر عهده دارند.

جنس آماتور ها و فوندانسیون موجود باید به دقت توسط مهندس ناظر عملیات ساخت استخر مورد بررسی قرار داده شود. به هیچ عنوان نباید آماتوربندی استخر را با استفاده از متریال زنگ زده و یا آغشته به روغن انجام داد. قبل از بتن ریزی، کیفیت آماتور ها و نحوه اجرای آماتوربندی استخر باید کاملا مورد تایید قرار گیرد.

بعد از اطمینان از استحکام کف و دیواره سازه استخر، نوبت به عایق کاری در برابر آب و رطوبت می رسد. از جمله گزینه های رایج برای عایق بندی که در مراحل ساخت استخر به کار می روند، می توان به لاینر یا پوشش پلاستیکی، پوشش سفالی و پلیمر های سنتتیک اشاره کرد.

ساخت لبه ها و حاشیه های سازه استخر مرحله بعدی می باشد که باید با استفاده از مواد پر دوام و مقاوم نسبت به شرایط محیطی متفاوت اجرا شود.

مرحله پایانی نیز اجرای کاشی یا سرامیک و یا هر نوع روکشی است که قبلا در نقشه طراحی و ساخت شرکت تعیین شده است. پس از اتمام کار ساخت استخر، تست آب گیری انجام شده و پس از آن پر کردن و استفاده از استخر  بلامانع است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

میخواهید به بحث بپیوندید؟
احساس رایگان برای کمک!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *